24 April 2024

Jakich składników potrzebuje sportowiec i kulturysta

Osoby prowadzące aktywny tryb życia mają większe zapotrzebowanie na różnego rodzaju witaminy i składniki mineralne. Codzienna dieta nie zawsze jest w stanie zapewnić organizmowi właściwą ich ilość. Sportowcy oraz kulturyści powinni uzupełniać ich poziom, spożywając regularnie – ale zawsze wedle zaleceń producenta lub specjalisty od żywienia – odżywki oraz innego rodzaju suplementy diety.
Podstawowym składnikiem, który znajduje się w odżywkach dla sportowców, jest białko. Jest to przecież ważny budulec organizmu człowieka, a więc odgrywa on istotną rolę w rozwoju mięśni i przyrostu ich masy. Istotna jest także L-arginina oraz kreatyna, która z kolei wzmacnia mięśnie oraz ich siłę, a jeśli zostanie ona połączona z Beta-alaniną (która wpływa na wydolność organizmu), wówczas jej działanie jest podwójne.
Odżywki różnią się między sobą składnikami i ich proporcją. Powyższe składniki można uznać za podstawę. Warto zwracać uwagę na to, jakie witaminy oraz inne przydatne elementy, takie jak np. kofeina, zawiera wybrana odżywka.

Previous post Kulturystyka nie jest fit
Next post Rola odżywek w życiu kulturysty