24 May 2024

Rola odżywek w życiu kulturysty

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy odżywki dla sportowców faktycznie są potrzebne? To fakt, że osoby trenujące siłowo potrzebują więcej mikro i makro elementów niż inne osoby, jednak czy nie wystarczyłaby odpowiednia dieta? Właściwie skomponowana dieta jest bardzo ważna, jednak niewystarczająca. Należy ją stosować, ale równocześnie stosując suplementację pod postacią właśnie odżywek – tradycyjnych lub gainerów (białkowo-weglowodanowych).
Tylko odżywki są w stanie zapewnić kulturyście tyle białka, ile faktycznie i każdego dnia potrzebuje jego organizm. To także cały szereg innych cennych składników, o które wcale nie jest tak łatwo w codziennym pożywieniu. Wymienić tu można między innymi węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, kreatynę, glutaminę, L-karnitynę oraz L-arginina. Te składniki wzmacniają mięśnie, chronią je i dodają energii całemu organizmowi.
Stosując odżywki, pamiętajmy o tym, by zawsze trzymać się wskazań i zaleceń producenta. Chodzi tu zarówno o dzienną ilość, jak i o pory, w których należy je spożywać (np. przed treningiem).

Previous post Jakich składników potrzebuje sportowiec i kulturysta
Next post Dlaczego sylwetka kulturystyczna jest czymś pożądanym